Makaleler

DUDAK BÜYÜTMEDE PERMALİP SİLİKON BAZLI İMPLANT

Dr. Matthew R. Schulman

Hastalarınız ister dudaklarının görüntüsünden memnun olsunlar isterse nefret etsinler, kaçınılmaz bir şekilde güneş, stres ve tabiki zaman, sarkmalarına ve doğal dolgunluklarını kaybetmelerine neden olarak görüntülerine büyük zarar vermektedir. İşte bu yüzden, bugünlerde dudak büyütme Amerika Birleşik Devletlerindeki en popüler estetik cerrahi müdahalelerinden bir tanesi olması sürpriz değildir. Ancak, çok yakın zamana kadar mevcut uygulamalar optimal sonuçların elde edilmesinde başarılı olamamıştı.

Dermal dolguların kullanılması ve diğer cerrahi dudak büyütme yöntemleri riskli olabilir; sonuçlar doğal hissetmeme ve doğal olmayan görüntü, hasar verici belki de daha kötü yan etkiler oluşabilir. Surgisil™ PermaLip™'in (SurgiSil, LLP Plano - Teksas) gelmesiyle, devrim niteliğindeki kalıcı dudak büyütme cerrahi uygulaması estetik cerrahide çığır açan bir adıma damgasını vurmuştur.

Devamını okumak için TIKLAYINIZ

Yüz Cerrahisi ile Bağlantılı Olarak Dudak Büyütülmesi: Yeni Kalıcı Dudak İmplantın Ön Tecrübesi

Dr. Thomas Narsete ve Dr. Robert Ersek

GEÇMİŞ DENEYİMLER: Klasik yüz cerrahisi bu güne kadar kalıcı perioral (ağız çevresi) gençleştirmeye hitap etmemiştir ancak ağırlıklı olarak geçici dolgulara dayanmıştır. Kalıcı olarak şekillendirilmiş yumuşak silikon implantı olan (Plano, Teksas adresinde mukim SurgiSil firması tarafından üretilen) Permalip Dudak İmplantı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi(FDA) tarafından yakın zamanda ibra edilmiştir. Hâlihazırda, dudak büyütme işlemindeki etkisiyle ilgili bazı raporlar bulunmaktadır.

AMAÇ: Bu güne kadar bu implantlardan 100 taneden fazlasını yerleştiren yazarlar, yaşlanmakta olan dudakların iyileştirmesinde yüz bölgesine uygulanan estetik ameliyatlarla bağlantılı olarak implantların etkileriyle ilgili ön değerlendirmeleri raporlamışlardır.

YÖNTEMLER: Küt makas disseksiyon uygulamasının gerçekleştirilmesini, tendon (lif-kemik bağı) aktarıcısının ıslak (nemli) ve kuru vermiliyon bağlantı noktaları boyunca yerleştirilmesi izlemiştir. İmplantlar bundan sonra, doğru pozisyona geçirilmiştir. Üst dudaktaki yerleştirme lokasyonu oldukça kritikti. Kilit pozisyon, implantın daha derin bir pozisyona geçebileceği kas içinden ziyade, alt mukoza tabakası ile mukoza arasıydı. Doğru pozisyonunun konfirme edilmesi için bimanuel palpasyon (iki elin kullanılmasıyla yapılan el muayenesi) yapılmıştır.

SONUÇLAR: İki vakada ki ilk sonuçlar, altı aylık bir gözetim, takipten sonra sunulmuştur. Her iki hasta da sonuçlarla ilgili memnuniyetlerini ifade etmişlerdir. Her iki hasta da ne şekil bozukluğu ne de yer değişikliği yaşamamışlardır.

VARILAN SONUÇ: Yerinde özen gösterilirse implantın takılması kolaydır. Sonuçlar kalıcıdır ve yaşlanmakta olan ağız bölgesine hitap etmektedir. İki yıllık resmi bir çalışma inceleme sürecindedir. (Estetik Cerrahi Bülteni; 29: 356-359)

Devamını okumak için TIKLAYINIZ

Kalıcı dudak büyütmesine güvenli ve kesin çözüm

Op. Dr. Patrick Malluci

Kalıcı implantlar dudak genişletmede kalıcı bir çözümdür. Yumuşak silikondan yapılmış bu implantlar aynı silikon kıvamına ve sert kabuğumsu kılıfa sahip olmadıkları için göğüs implantlarından çok farklıdır. Silikon durağan, hareket etmeyen bir materyal olduğu için vücudun her bölümünde, protez malzemelerde kullanılmıştır.

PermaLip ürünü çok yumuşaktır ve dudağın şekli ile uyumludur. İmplant uç bölgelerinde konikleştirilmiştir ve dudağın üçte birlik kısmına gelen orta bölümde daha iridir ve ayrıca dudağın genişliğine uygun olacak şekilde farklı ebatlarda ve farklı çıkıntı ölçülerinin sağlanması için 3 farklı kalınlıktadır (4mm'lik en çok tercih edilen olarak 3mm, 4mm ve 5 mm kalınlık seçenekleri).

Devamını okumak için TIKLAYINIZ