Dudak Büyütülmesi

Yüz Cerrahisi ile Bağlantılı Olarak Dudak Büyütülmesi: Yeni Kalıcı Dudak İmplantın Ön Tecrübesi

Dr. Thomas Narsete ve Dr. Robert Ersek

GEÇMİŞ DENEYİMLER: Klasik yüz cerrahisi bu güne kadar kalıcı perioral (ağız çevresi) gençleştirmeye hitap etmemiştir ancak ağırlıklı olarak geçici dolgulara dayanmıştır. Kalıcı olarak şekillendirilmiş yumuşak silikon implantı olan (Plano, Teksas adresinde mukim SurgiSil firması tarafından üretilen) Permalip Dudak İmplantı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi(FDA) tarafından yakın zamanda ibra edilmiştir. Hâlihazırda, dudak büyütme işlemindeki etkisiyle ilgili bazı raporlar bulunmaktadır.

AMAÇ: Bu güne kadar bu implantlardan 100 taneden fazlasını yerleştiren yazarlar, yaşlanmakta olan dudakların iyileştirmesinde yüz bölgesine uygulanan estetik ameliyatlarla bağlantılı olarak implantların etkileriyle ilgili ön değerlendirmeleri raporlamışlardır.

YÖNTEMLER: Küt makas disseksiyon uygulamasının gerçekleştirilmesini, tendon (lif-kemik bağı) aktarıcısının ıslak (nemli) ve kuru vermiliyon bağlantı noktaları boyunca yerleştirilmesi izlemiştir. İmplantlar bundan sonra, doğru pozisyona geçirilmiştir. Üst dudaktaki yerleştirme lokasyonu oldukça kritikti. Kilit pozisyon, implantın daha derin bir pozisyona geçebileceği kas içinden ziyade, alt mukoza tabakası ile mukoza arasıydı. Doğru pozisyonunun konfirme edilmesi için bimanuel palpasyon (iki elin kullanılmasıyla yapılan el muayenesi) yapılmıştır.

SONUÇLAR: İki vakada ki ilk sonuçlar, altı aylık bir gözetim, takipten sonra sunulmuştur. Her iki hasta da sonuçlarla ilgili memnuniyetlerini ifade etmişlerdir. Her iki hasta da ne şekil bozukluğu ne de yer değişikliği yaşamamışlardır.

VARILAN SONUÇ: Yerinde özen gösterilirse implantın takılması kolaydır. Sonuçlar kalıcıdır ve yaşlanmakta olan ağız bölgesine hitap etmektedir. İki yıllık resmi bir çalışma inceleme sürecindedir. (Estetik Cerrahi Bülteni; 29: 356-359)

Devamını okumak için TIKLAYINIZ